Založ si blog

Zábudliví to tí naši bratia. . .

,,Ešteže ti o tom môžem takto len rozprávať a sám takúto dobu nikdy nezažiješ“ – to mi vždy hovorieval otec pri našich debatách o komunistickom režime, v ktorom sám vyrástol a prežil časť svojho života. Komunistický režim tu bol viac než 40 rokov a všetci sme verili, že demokracia ako nie dokonalý, ale najlepší doteraz vymyslený systém vlády bude v našom regióne fungovať. Ale čo by! Stačili jedny prezidentské voľby s víťazstvom politika snažiaceho sa pomstiť všetkým naokolo, jedna zaujímavo prezentovaná aféra a práve sa konajúce predčasné voľby, kde sa na vrchných priečkach rebríčkov nachádza ,,Komunistická strana Čech a Moravy.“ Áno, v susednom Česku sa skutočne možno vrátime v čase, komunisti sa možno znovu vrátia k moci.

Nie je to samozrejme také horúce ako v prípade, že by sa vrátil späť aj celý komunistický režim. Hovoríme tu o reálnej možnosti vlády socialistov zoskupených v strane ČSSD s tichou, alebo možno skôr hlasnou podporou strany KSČM. Nič samozrejme nie je isté, pri súčasnej politickej situácii u našich susedov je však už možné všetko. Že som Slovák vyjadrujúci sa k českej politike? Ide čisto o môj záujem, odmalička som sledoval české televízne noviny a teda aj politiku. Preto ma súčasná situácia nenecháva chladným a čudujem sa, ako môže niekto tak rýchlo zabúdať. 

Voliči pristupujúci k urnám a voliaci stranu KSČM buď nevedia, alebo jednoducho úmyselne či neúmyselne zabudli na všetky zločiny a neprávosti presadzované komunistickým režimom. Obmedzenie slobody pohybu, slobody vyjadrovania, zmanipulované médiá, politické procesy – chcete tých zločinov vymenovať ešte viac? Podľa mňa stačí, pričom žiadnemu súdnemu človeku nemôže byť porušovanie ľudských práv blízke. Pritom práve na tom sa komunizmus zakladal! U nás to tak ďaleko našťastie nedošlo, ale stačí si spomenúť na gulagy v Rusku, kde Stalin vyhladzoval vlastných občanov a blízkych spolupracovníkov v záchvatoch stihomamu. Každopádne, pod kosákom a kladivom sa skrýva aj toto, neskrývajú sa tam len sentimentálne spomienky na ,,dobu istôt (tie istoty počúvame aj teraz, pravda?),“ ale aj na porušovanie základných ľudských slobôd. Osobne súhlasím s nedávnom prijatým zákonom v Poľsku, ktorý komunistické symboly a ich propagáciu zákonom zakázal a kdekto tak nemôže tieto symboly verejne propagovať. 

Nechcem nikomu siahať do svedomia. Som len rád, že u nás sa miestny výplod v podobe strany KSS prepadol do politického suterénu a zabudnutia. Chcem však veriť, že Česko sa nevráti v čase, že v našom susedstve nebude krajina, kde budú vo vláde rozhodovať komunisti. Snáď sa moje ideály naplnia a zajtra sa vo voľbách stane menší zázrak v podobe víťazstva pravicových strán okolo ODS a TOP09. Lebo v tomto prípad je to naozaj, ale naozaj to menšie zlo…

 

Ako môže zákazník prispieť ku kvalite reštaurácie?

21.12.2015

Na svojom blogu najčastejšie hodnotím obsluhu či reštaurácie a dávam tipy majiteľom, kuchárom či personálu, ako môžu zlepšiť služby na Slovensku. Teraz sa zameriame na vás, milí zákazníci. viac »

Pre a proti stravovacích zariadení – fast foody

11.08.2015

Fast foody sa stali synonymom 21. storočia a pre mnohých predstavujú symbol konzumnej spoločnosti, kde sa čas delí doslova na minúty a každá z nich je vyvážená peniazmi. Niektorí prevádzkovatelia viac »

Večná dilema prepitného v reštaurácii

31.07.2015

Prepitné, tringelt, odmena pre čašníka, v angličtine ,,tip.“ Je jedno, ako to nazvete, podstata je rovnaká. Nechať čašníkovi prepitné patrí k akýmsi nepísaným pravidlám návštevy reštaurácie. viac »

Ukrajina, Su-27, stíhačka

Ukrajinská stíhačka havarovala pri pokuse o pristátie, pilot zahynul

15.12.2018 16:45

Pilot tragicky zahynul na leteckej základni v meste Žytomyr, keď sa vracal z cvičného letu.

Ukrajina. Katedrála sv. Sofie, Kyjev. Porošenko, pravoslávna cirkev

V Kyjeve sa koná snem, má zlúčiť tri tamojšie pravoslávne cirkvi

15.12.2018 16:15

Vytvorí sa tak nová ukrajinská cirkev nezávislá od Moskvy.

sucho, uroda kukurica, globálne oteplovanie, pole

Menej snehu, dlhé horúčavy, sucho a prívalové dažde

15.12.2018 15:12

Vývoj klimatickej zmeny na Zemi je horší, ako sa očakávalo. Dopady oteplenia planéty pociťujeme aj na Slovensku.

Barack Obama

Obamacare je v rozpore s ústavou, rozhodol súd

15.12.2018 15:07

Zdravotnú reformu presadil v roku 2010 bývalý prezident Barack Obama.

Tomáš Schügerl

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 18469x
Priemerná čítanosť článkov: 1847x

Autor blogu

Kategórie