Založ si blog

Týždeň plný smutnej irónie

Povianočný čas sa nesie obvykle v znamení spätného sťahovania národa smerom k hlavnému mestu a pomalému rozbiehaniu sa po oddychových Vianociach. Tohto roku to však v našej krásnej malej krajine bolo predsa len trochu iné. Spoločenské fórum bezprostredne po Troch kráľoch rozvírilo toľko udalostí a tém, že by zaplnili stránky nejedného mesačníka. Tieto témy boli na prvý pohľad rozdielne, v konečnom dôsledku však smutno podobné. 

Slovensko bude mať 15 prezidentských kandidátov. Minimálne tretina kandidátov prinesie jedine zvýšenú spotrebu papiera, keďže majú úprimne povedané nulovú šancu osloviť širšiu verejnosť. Ďalším pozoruhodným faktom je dezolátny stav slovenskej pravice. Nie každému stredo až pravo orientovanému voličovi stačí heslo ,,anti-Fico“ a preto sa snaží hľadať alternatívy. Najmä súčasné strany Ľudovej platformy však svojou politikou úspešne odháňajú potenciálnych voličov, ktorí tak buď nevolia alebo dajú z frustrácie hlas ľavici. Dôkazom je kandidatúra Pavla Hrušovského ako pravicového kandidáta. Tej pravice, ktorá sa snaží osloviť aj mladších ľudí, liberálnejšie zmýšľajúcich, čiže náklonnejších ku pravici. Aký má však tento kandidát potenciál, aby bol schopný osloviť masy? To ukážu voľby, zrejme sa však bude jednať o ďalší debakel pravice. Ostáva len veriť, že voličov osloví niekto z potenciálne silných kandidátov ako Kňažko, Kiska či Procházka. 

Akoby tých rán pre pravicu nebolo dosť, tak nepríjemný incident zažila aj jedna z jej najvýraznejších tvárí v histórii samostatného Slovenska – Mikuláš Dzurinda. Politik, ktorý sa veľkou mierou pričinil o to, že sa Slovensko po roku 1998 nedostalo do totálnej izolácie a ekonomickej neschopnosti a politik, ktorý nedokázal odísť v správny čas. V týždni v Košiciach potúžený alkoholom utrpel zranenie hlavy, čo okamžite vyvolalo negatívne reakcie verejnosti. Áno, nebolo to správne, nebolo to vhodné. Na druhej strane – Dzurinda sa k incidentu postavil čelom, poplatky za ošetrenie zaplatí z vlastného vrecka a nijako sa nevykrúcal. Niektorí politici, ktorí v nedávnej minulosti totiž konzumáciu alkoholu v práci (parlamente) či za volantom napriek známkam opitosti usilovne popierali, by si mohli brať príklad. Mikuláš Dzurinda nebol politikom ideálnym, možno niektorým leží dodnes v žalúdku, za jeho prínos v sociálnej, ekonomickej či zahraničnej oblasti by sme ho minimálne mali rešpektovať. Slováci však zabúdajú rýchlo…

Ďalšie vášne verejnosti vyvolal tréner hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek, keď na olympiádu do Soči nenominoval legendu nášho hokeja Miroslava Šatana. Toto rozhodnutie sa dá kvitovať, dá sa s ním nesúhlasiť, dá sa brať ako porušenie ľudských práv (ďalší dôkaz, že v Europarlamente sú niektorí poslanci asi len na ozdobu), dá sa brať všelijako. Z pohľadu fanúšika je však možné jediné – akceptovať ho. Pán Vůjtek si za svoj prínos slovenskému hokeju a dosiahnuté výsledky podporu a rešpekt bezosporu zaslúži, preto mu verme. Čo je však najsmutnejšie, je prístup niektorých ,,fanúšikov“ hokeja. Miro Šatan je ikonou slovenského hokeja, človekom s obrovským nielen športovým, ale aj morálnym kreditom. Preto si podobne ako iná osoba z článku zaslúži úctu. Pár našincov však tento fakt akosi nechce akceptovať, a preto aj po tejto (ne) nominácii spustili na internete radu urážok a výsmechu smerom k Šatanovi. Títo istí ľudia pritom možno tiež nadšene aplaudovali, keď tento hráč strieľal dôležité góly.

Čo všetko tieto tri myšlienky (prezident, Dzurinda a Šatan) spája? Je to predovšetkým stále nízka kultúrna a spoločenská uvedomelosť nás, Slovákov. Vravíme, že sme mladý a malý národ, stáročia pod nadvládou niekoho a preto si stále nedokážeme vybudovať to správne národné povedomie a hrdosť. K základným atribútom však patrí, že si máme vážiť ľudí, ktorí niečo dokázali a pomohli Slovensku. Ak budeme po konci ich pôsobenia na nich nadávať, tak len ťažko môžme veriť, že si vybudujeme ku našej minulosti a súčasnosti správny vzťah. A to platí aj pre prezidentskú kandidatúru. Zvážme si, kto z kandidátov už niečo dokázal a má najväčší potenciál dokázať to opäť….

 

Ako môže zákazník prispieť ku kvalite reštaurácie?

21.12.2015

Na svojom blogu najčastejšie hodnotím obsluhu či reštaurácie a dávam tipy majiteľom, kuchárom či personálu, ako môžu zlepšiť služby na Slovensku. Teraz sa zameriame na vás, milí zákazníci. viac »

Pre a proti stravovacích zariadení – fast foody

11.08.2015

Fast foody sa stali synonymom 21. storočia a pre mnohých predstavujú symbol konzumnej spoločnosti, kde sa čas delí doslova na minúty a každá z nich je vyvážená peniazmi. Niektorí prevádzkovatelia viac »

Večná dilema prepitného v reštaurácii

31.07.2015

Prepitné, tringelt, odmena pre čašníka, v angličtine ,,tip.“ Je jedno, ako to nazvete, podstata je rovnaká. Nechať čašníkovi prepitné patrí k akýmsi nepísaným pravidlám návštevy reštaurácie. viac »

Šajgal

Vypočuli svedka v kauze vraždy Kubašiaka

13.12.2017 15:27

Na Okresnom súde v Banskej Bystrici vypočuli svedka, ktorý neprišiel na pojednávanie v prípade vražedného útoku na podnikateľa z Polomky.

Lau Hon Meng

Vo svete je za mrežami rekordných 262 novinárov

13.12.2017 15:26

Viac ako polovica zadržiavaných pracovníkov médií je vo väzbe v Turecku, Číne a v Egypte.

parlament,

Parlament neschválil nominantov na členov Regulačnej rady ÚRSO

13.12.2017 14:57

Poslanci mali vybrať dvoch kandidátov z troch nominovaných, teda Ľubomíra Blaška, Milana Jarása alebo Jozefa Mihalčina.

Marek Maďarič

Maďarič nevie, prečo vláda nerokovala o odpolitizovaní voľby šéfa RTVS

13.12.2017 14:45

"Je možné, že niekto má problém s tým, že by bola RTVS nezávislejšia“, povedal Maďarič.

Tomáš Schügerl

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 16346x
Priemerná čítanosť článkov: 1635x

Autor blogu

Kategórie