Založ si blog

Týždeň plný smutnej irónie

Povianočný čas sa nesie obvykle v znamení spätného sťahovania národa smerom k hlavnému mestu a pomalému rozbiehaniu sa po oddychových Vianociach. Tohto roku to však v našej krásnej malej krajine bolo predsa len trochu iné. Spoločenské fórum bezprostredne po Troch kráľoch rozvírilo toľko udalostí a tém, že by zaplnili stránky nejedného mesačníka. Tieto témy boli na prvý pohľad rozdielne, v konečnom dôsledku však smutno podobné. 

Slovensko bude mať 15 prezidentských kandidátov. Minimálne tretina kandidátov prinesie jedine zvýšenú spotrebu papiera, keďže majú úprimne povedané nulovú šancu osloviť širšiu verejnosť. Ďalším pozoruhodným faktom je dezolátny stav slovenskej pravice. Nie každému stredo až pravo orientovanému voličovi stačí heslo ,,anti-Fico” a preto sa snaží hľadať alternatívy. Najmä súčasné strany Ľudovej platformy však svojou politikou úspešne odháňajú potenciálnych voličov, ktorí tak buď nevolia alebo dajú z frustrácie hlas ľavici. Dôkazom je kandidatúra Pavla Hrušovského ako pravicového kandidáta. Tej pravice, ktorá sa snaží osloviť aj mladších ľudí, liberálnejšie zmýšľajúcich, čiže náklonnejších ku pravici. Aký má však tento kandidát potenciál, aby bol schopný osloviť masy? To ukážu voľby, zrejme sa však bude jednať o ďalší debakel pravice. Ostáva len veriť, že voličov osloví niekto z potenciálne silných kandidátov ako Kňažko, Kiska či Procházka. 

Akoby tých rán pre pravicu nebolo dosť, tak nepríjemný incident zažila aj jedna z jej najvýraznejších tvárí v histórii samostatného Slovenska – Mikuláš Dzurinda. Politik, ktorý sa veľkou mierou pričinil o to, že sa Slovensko po roku 1998 nedostalo do totálnej izolácie a ekonomickej neschopnosti a politik, ktorý nedokázal odísť v správny čas. V týždni v Košiciach potúžený alkoholom utrpel zranenie hlavy, čo okamžite vyvolalo negatívne reakcie verejnosti. Áno, nebolo to správne, nebolo to vhodné. Na druhej strane – Dzurinda sa k incidentu postavil čelom, poplatky za ošetrenie zaplatí z vlastného vrecka a nijako sa nevykrúcal. Niektorí politici, ktorí v nedávnej minulosti totiž konzumáciu alkoholu v práci (parlamente) či za volantom napriek známkam opitosti usilovne popierali, by si mohli brať príklad. Mikuláš Dzurinda nebol politikom ideálnym, možno niektorým leží dodnes v žalúdku, za jeho prínos v sociálnej, ekonomickej či zahraničnej oblasti by sme ho minimálne mali rešpektovať. Slováci však zabúdajú rýchlo…

Ďalšie vášne verejnosti vyvolal tréner hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek, keď na olympiádu do Soči nenominoval legendu nášho hokeja Miroslava Šatana. Toto rozhodnutie sa dá kvitovať, dá sa s ním nesúhlasiť, dá sa brať ako porušenie ľudských práv (ďalší dôkaz, že v Europarlamente sú niektorí poslanci asi len na ozdobu), dá sa brať všelijako. Z pohľadu fanúšika je však možné jediné – akceptovať ho. Pán Vůjtek si za svoj prínos slovenskému hokeju a dosiahnuté výsledky podporu a rešpekt bezosporu zaslúži, preto mu verme. Čo je však najsmutnejšie, je prístup niektorých ,,fanúšikov” hokeja. Miro Šatan je ikonou slovenského hokeja, človekom s obrovským nielen športovým, ale aj morálnym kreditom. Preto si podobne ako iná osoba z článku zaslúži úctu. Pár našincov však tento fakt akosi nechce akceptovať, a preto aj po tejto (ne) nominácii spustili na internete radu urážok a výsmechu smerom k Šatanovi. Títo istí ľudia pritom možno tiež nadšene aplaudovali, keď tento hráč strieľal dôležité góly.

Čo všetko tieto tri myšlienky (prezident, Dzurinda a Šatan) spája? Je to predovšetkým stále nízka kultúrna a spoločenská uvedomelosť nás, Slovákov. Vravíme, že sme mladý a malý národ, stáročia pod nadvládou niekoho a preto si stále nedokážeme vybudovať to správne národné povedomie a hrdosť. K základným atribútom však patrí, že si máme vážiť ľudí, ktorí niečo dokázali a pomohli Slovensku. Ak budeme po konci ich pôsobenia na nich nadávať, tak len ťažko môžme veriť, že si vybudujeme ku našej minulosti a súčasnosti správny vzťah. A to platí aj pre prezidentskú kandidatúru. Zvážme si, kto z kandidátov už niečo dokázal a má najväčší potenciál dokázať to opäť….

 

Ako môže zákazník prispieť ku kvalite reštaurácie?

21.12.2015

Na svojom blogu najčastejšie hodnotím obsluhu či reštaurácie a dávam tipy majiteľom, kuchárom či personálu, ako môžu zlepšiť služby na Slovensku. Teraz sa zameriame na vás, milí zákazníci. viac »

Pre a proti stravovacích zariadení – fast foody

11.08.2015

Fast foody sa stali synonymom 21. storočia a pre mnohých predstavujú symbol konzumnej spoločnosti, kde sa čas delí doslova na minúty a každá z nich je vyvážená peniazmi. Niektorí prevádzkovatelia viac »

Večná dilema prepitného v reštaurácii

31.07.2015

Prepitné, tringelt, odmena pre čašníka, v angličtine ,,tip.“ Je jedno, ako to nazvete, podstata je rovnaká. Nechať čašníkovi prepitné patrí k akýmsi nepísaným pravidlám návštevy reštaurácie. viac »

čistý deň, Galanta

Rodičia klientov Čistého dňa nesúhlasia s odobratím akreditácie zariadeniu

21.08.2017 09:43

S ministrom sa chcú stretnúť a diskutovať ešte pred rokovaním akreditačnej komisie, ktorá má 23. augusta rozhodovať o zrušení akreditácie pre Čistý deň.

trump

Americká senátorka, ktorá dúfala v zavraždenie Trumpa, sa ospravedlnila

21.08.2017 09:07

Senátorka zo štátu Missouri, ktorá na Facebooku zverejnila vetu vyjadrujúcu nádej, že amerického prezidenta Donalda Trumpa zavraždia, sa ospravedlnila.

povstalci, Sýria, Aleppo

Ruské letectvo vraj zabilo vyše 200 bojovníkov IS

21.08.2017 08:50

Ruské letectvo zabilo vyše 200 bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí boli na ceste k východosýrskemu mestu Dajr az-Zaur, ktoré leží v rovnomennej provincii.

diaľnica, D3, cestár

Diaľnica D3 uviazla pri Kysuckom Novom Meste

21.08.2017 08:00

Výstavba diaľnice D3 nenapreduje podľa predstáv obyvateľov regiónu. Kritická dopravná situácia je v okolí Kysuckého Nového Mesta, kde štvorprúdovka chýba.

Tomáš Schügerl

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 15492x
Priemerná čítanosť článkov: 1549x

Autor blogu

Kategórie