Založ si blog

Ako sa (ne)má robiť prezidentská kampaň

Najneskôr o dva mesiace aj pár dní budeme poznať meno nového prezidenta Slovenskej republiky. Kto ním bude, ešte nie je ani z prieskumov jasné, všeličo však už vieme teraz dopredu predpovedať. Prezidentská kampaň jednotlivých kandidátov už teraz svedčí o tom, kto má aké šance a koho už môžme zo zoznamu relevantných kandidátov vylúčiť. Prvé prieskumy ukázali aj to, že ľudia na kampane reagujú a tak kandidáti s určitým potenciálom, ale mizernou kampaňou výrazne zaostávajú. 

Voľba pravice je ukážkou neschopnosti

Už samotný výber kandidáta je v tomto prípade veľkou chybou. Pavol Hrušovský pri všetkej úcte jednoducho nie je politik, ktorý dokáže spojiť preferencie pravicového voliča a byť tak reálnou alternatívou voči ľavicovému kandidátovi. O to viac prekvapuje zhoda Ľudovej platformy na tomto kandidátovi a jeho podpora. Zaujímavé porovnanie – strany Ľudovej platformy (SDKÚ, KDH, Most-Híd) získali vo voľbách v roku 2012 spolu 21,8 % hlasov. Súčasná podpora Hrušovského je ale medzi 5-6 %, čo je teda o 16 % menej, než bol zisk týchto strán vo voľbách. Znamená to, že pravicový volič už jednoducho stratil s týmito skostnatenými štruktúrami trpezlivosť a obzerá sa inde. Ubudlo aj mladých voličov – tí preferujú liberálnejšie, dynamickejšie riešenia, nie konzervativizmus tohto kandidáta. Kampaň je nevýrazná, Hrušovského vyhlásenia znejú ako výkriky do tmy a bilboardy s podobným mottom ako u Fica, len otočené naopak, to ,,zabili” doslova. Zaujímavosť na záver – oficiálna facebooková stránka Hrušovského má len 435 likov, čo je oproti iným kandidátom zúfalo málo.

Kde to naopak funguje? 

Príjemným prekvapením je Milan Kňažko. Politik staršej generácie sa snaží osloviť voličov prostredníctvom videí na Youtube, facebookovej stránky s viac než 3900 likami a stretnutiami s občanmi. Týmto môže jeho popularita len narastať a ako jasná alternatíva voči ľavici má určite šancu postúpiť do druhého kola. Ostatní kandidáti sa držia v duchu, v akom kampaň aj začali (Kiska, Procházka, …) Zaujímavosťou je pomerne živá facebooková stránka Jána Čarnogurského, ten však (našťastie?) reálnu šancu postúpiť ďalej nemá. 

Ľavicový kandidát má výhodu možnosti využitia (zneužitia?) svojho postavenia 

Priklepnuté dotácie na rekonštrukciu hokejových štadiónov, stretnutie s ,,osobnosťami,” keď sa niektorí pozvaní nepriamo vyjadrili, že očakávajú určitú protihodnotu, a absurdný súhlas s ešte absurdnejšou požiadavkou odborov – tak sa prezentuje v kampani Róbert Fico. Myslieť návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na 60 % priemerného zárobku (čo činí 496 eur) seriózne, to chce poriadnu dávku odvahy, alebo absolútnej neznalosti reality. Pri základnom ekonomickom vzdelaní si každý uvedomí, že zavedenie takéhoto návrhu by zdeformovalo podnikateľské prostredie a výsledkom by bolo prepúšťanie a zdražovanie. Avšak, idú voľby, preto sa premiér, ktorý má v prvom rade hájiť záujmy občanov a až potom seba vyjadril, že je to určite rozumný nápad, ale momentálne na to nie je vhodný čas. Ak nebodaj podľa neho ten čas príde, tak prosím posledného, nech zhasne. Využívanie štátnych financií a postavenia získaného vo voľbách, aj tak sa dá na Slovensku realizovať predvolebná kampaň.

Verím, že najmä mladí ľudia sa zmobilizujú a zabránia hrozbe centralizovania moci do rúk jedinej strany.

 

 

 

Ako môže zákazník prispieť ku kvalite reštaurácie?

21.12.2015

Na svojom blogu najčastejšie hodnotím obsluhu či reštaurácie a dávam tipy majiteľom, kuchárom či personálu, ako môžu zlepšiť služby na Slovensku. Teraz sa zameriame na vás, milí zákazníci. viac »

Pre a proti stravovacích zariadení – fast foody

11.08.2015

Fast foody sa stali synonymom 21. storočia a pre mnohých predstavujú symbol konzumnej spoločnosti, kde sa čas delí doslova na minúty a každá z nich je vyvážená peniazmi. Niektorí prevádzkovatelia viac »

Večná dilema prepitného v reštaurácii

31.07.2015

Prepitné, tringelt, odmena pre čašníka, v angličtine ,,tip.“ Je jedno, ako to nazvete, podstata je rovnaká. Nechať čašníkovi prepitné patrí k akýmsi nepísaným pravidlám návštevy reštaurácie. viac »

terorista Younes Abouyaaquoub, Španielsko, terorizmus

Zverejnili identitu pravdepodobného páchateľa útokov v Barcelone, pátranie pokračuje

21.08.2017 10:05

Podľa údajov úradov je podozrivým z útoku a šoférovania dodávky, ktorá vrazila do ľudí v Barcelone 22-ročný Maročan Younes Abouyaaquoub.

čistý deň, Galanta

Rodičia klientov Čistého dňa nesúhlasia s odobratím akreditácie zariadeniu

21.08.2017 09:43

S ministrom sa chcú stretnúť a diskutovať ešte pred rokovaním akreditačnej komisie, ktorá má 23. augusta rozhodovať o zrušení akreditácie pre Čistý deň.

trump

Americká senátorka, ktorá dúfala v zavraždenie Trumpa, sa ospravedlnila

21.08.2017 09:07

Senátorka zo štátu Missouri, ktorá na Facebooku zverejnila vetu vyjadrujúcu nádej, že amerického prezidenta Donalda Trumpa zavraždia, sa ospravedlnila.

povstalci, Sýria, Aleppo

Ruské letectvo vraj zabilo vyše 200 bojovníkov IS

21.08.2017 08:50

Ruské letectvo zabilo vyše 200 bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí boli na ceste k východosýrskemu mestu Dajr az-Zaur, ktoré leží v rovnomennej provincii.

Tomáš Schügerl

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 15496x
Priemerná čítanosť článkov: 1550x

Autor blogu

Kategórie